1050 lat chrztu Polski w nauce i kulturze

Dnia 18 kwietnia 2016 r. klasy piąte ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie wzięły udział w lekcji historii w Książnicy Cieszyńskiej, gdzie zwiedzali wystawę zorganizowaną w ramach obchodów 1050-lecia chrztu Polski pt. „W tym znaku zwyciężysz”.

W Książnicy odbyliśmy zorganizowaną lekcję muzealną, podczas której, po wysłuchaniu pani przewodnik, mogliśmy obejrzeć wystawę. Wśród ciekawej ekspozycji widzieliśmy wydania drukowane najstarszych kronik polskich Wincentego Kadłubka i Jana Długosza oraz najpopularniejszą w Europie kronikę Marcina Kromera – opowiada Marek Hankus z klasy 5c. Były tam również prace pierwszego polskiego laureata nagrody Templetona - ks. prof. Michała Hellera – dodaje inny uczeń klasy, Aleksander Kajstura. Zaprezentowany został także statut Łaskiego, czyli pierwszy zbiór prawa polskiego z 1506 r. i najdawniej wydana kronika Macieja Miechowityz 1521 r.

Uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali wystawę. Zaprezentowane dzieła ukazywały obraz historii polskiej kultury i nauki, dlatego też były ważne dla rozwoju Polski i wzbudziły w uczniach duży entuzjazm i zainteresowanie – podsumowują uczniowie klasy 5c. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i w dobrych humorach.

Agata Granda